آمایش سرزمین

آمایش سرزمین گزینه ای برای افزایش پایداری توان سرزمینی استRunning Sneakers | Nike Air Force: 01, ...

آمایش سرزمین

آمایش سرزمین یک استراتژی برای رسیدن به توسعه ای هرچه عادلانه تر و انسانی تر استbest ...

آمایش سرزمین

در نگاه آمایشی پایداری محیط زیست و بازگشت به طبیعت اهمیت خواهد یافتlatest Nike release | ...

درسهايي از كرونا براي رهبران

بیماری همه گیر COVID-19 نه تنها یک بحران جهانی بهداشت است. همچنین به عوان يك تسهيلگر برای تصور مجدد روشی است که می خواهیم برای ادامه زندگی آن را بكار گيريم.. از سیستم های اقتصادی گرفته تا توسعه پایدار ، تصمیم گیرندگان این فرصت را دارند که از وضع موجود دور شده و تغییرات مثبتی را به نفع بشریت ایجاد کنند.

دانشمندان می توانند با به اشتراک گذاشتن داده های تحقیقاتی که می توانند به تصمیم گیری مناسب کمک کنند ، به این اختلال کمک کنند. ما درگير اپيدمي شديم در صورتي كه  دنیا برای آن آماده نبود. اما از مدیریت COVID-19 که می تواند به ما کمک کند تا برای همه گیری های آینده و سایر شوک ها آماده شویم ، چه می توان یاد گرفت؟ اما مطمئنا مواردي  وجود دارد که تصمیم گیرندگان برای ادامه حیات و رشد در بحران های آینده باید از آنها استفاده کنند:

ما به تصمیم گیری مبتنی بر شواهد بیشتری نیاز داریم

در دنیایی از اطلاعات غلط و حدس زدن سیاسی ، توصیه های علمی باید در مورد همه جنبه های جامعه اعمال شود تا افراد - از جمله سیاستمداران - بتوانند براساس بهترین شواهد موجود در آن زمان ، آگاهانه تصمیم بگیرند. دنیای ما باید با واقعیت ها اداره شود تا شایعات یا افسانه ها. همانطور که در نحوه واکنش برخی دولتها به بحران COVID-19 شاهد بوده ایم ، تصمیماتی که در غیاب واقعیتها گرفته می شوند پیامدهای گسترده ای برای اقتصاد و جامعه دارند. بخشهای دولتی و خصوصی باید بطور فعال در تدوین تصمیمات مهمی که به ویژه در مواقع بحرانی تأثیر می گذارند ، مشارکت داشته باشند.

سلامت و اقتصاد بهم پیوسته اند

سلامت جمعیت، ستون حیاتی یک اقتصاد قوی است. هزینه کل بیماری همه گیر برای اقتصاد جهانی کاملاً مشخص نیست ، اما پیش بینی های اوایل سال جاری هزینه هار ا پیش بینی کردند 8٪ از تولید ناخالص داخلی واقعی را . آنچه کمتر شناخته شده است این است که سلامت پایین جمعیت به دلیل مرگ زودرس و از دست دادن سالهای تولید ، دو برابر هزینه برای اقتصاد دارد. در دنیای پس از COVID ، سلامت باید به عنوان یک سرمایه گذاری ، نه فقط یک هزینه ، که می تواند رشد اقتصادی را در سالهای آینده تسریع کند ، تغییر موقعیت یابد.

ما به همکاری جهانی بیشتری نیاز داریم

از به اشتراک گذاشتن داده های بهداشتی تا حل مسائل جهانی زنجیره تامین ، COVID-19 اهمیت همکاری بین المللی را تکرار کرده است. با وجود افزایش ملی گرایی و کاهش حمایت از چند جانبه گرایی در چند وقت اخیر ، تقریباً 9 نفر از هر 10 پاسخ دهنده به نظرسنجی اخیر سازمان ملل معتقدند که همکاری بین المللی برای مقابله با چالش های معاصر حیاتی است . سازمانهای بین المللی همچنان در گردهم آوردن ذینفعان برای دستیابی به اهداف مشترک نقش اساسی خواهند داشت.

سلامت جهانی یک مسئولیت مشترک است

همانطور که شاهد بوده ایم ، ویروس ها مرزها را نمي شناسند . یک مشکل جهانی مانند همه گیری به راه حلی جهانی نیاز دارد و مسئولیت اولویت بهداشت عمومی به نفع بشریت هر ملت است. حتی در سطح محلی ، اقدام و بی عملی می تواند بر سلامت جهانی تأثیر بگذارد. بنابراین ، ما به سرعت به استانداردهای جهانی برای سیستم های بهداشتی و همچنین فرآیند بررسی و حاکمیت تحقیقات که به طور بالقوه می تواند در آینده مورد سو استفاده قرار بگیرد ، نیاز داریم.

آموزش بهترین سرمایه گذاری در آینده است

بیماری همه گیر COVID-19 نقاط ضعف سیستم های آموزشی را در چندین کشور در حال توسعه آشکار کرده و نیاز فوری به استراتژی های آموزشی جدید را روشن ساخته است. نیاز به افزایش بودجه در آموزش و پرورش و تدوین استراتژیهای موثر برای آموزش بدون آینده از بحرانهای آینده است. تغییر سریع کلاسهای مجازی برای بسیاری از کودکان در جهان نجات دهنده است ، اما بر کسانی که در فقر و یا در مناطق فاقد زیرساخت های تکنولوژیکی زندگی می کنند اثر سوء می گذارد. بنابراین ، برابری آینده در آموزش باید از نزدیک کنترل شود تا اطمینان حاصل شود هیچ کودکی از انقلاب فناوری عقب نمانده است. علاوه بر این ، برنامه های درسی باید شامل تفکر انتقادی باشد ، به طوری که شهروندان آینده به اندازه کافی آماده باشند تا واقعیت ها را از داستان ها سوا كرده و قادر به تفسیر داده ها باشند.

نقش موثر رسانه ها و آگاهی عمومی

در کنار مداخلات بهداشتی دولتی ، آگاهی عمومی از چگونگی به حداقل رساندن ویروس از مکانیسم های اصلی جلوگیری از گسترش COVID-19 بوده است. درمان های جعلی ، اسطوره ها و اخبار جعلی هزینه های زیادی را به بار آورده است و هرگز روزنامه نگاران چنین مسئولیتی در قبال صحیح دانستن این علم نداشته اند. حتی اگر اطلاعات غلط زیادی در شبکه های اجتماعی منتشر شده باشد ، مشاهده دانشمندان كه با  استفاده از این سیستم عامل ها با اطلاعات غلط  مقابله مي كنند دلگرم كننده  است . سازمان ملل متحد همچنین شروع به تشویق تأثیرگذاران شبکه های اجتماعی برای کمک به انتشار اخبار واقعی در مورد بیماری همه گیر کرده است.

 

محیط پاک و تغییر اقلیم نیز از نگرانی های جهانی است

همه گیری یکی از عمده  نگرانی های جهانی است که نیاز به اقدام جمعی دارد. از بسیاری جهات ، COVID-19 زنگ خطری برای همکاری در سراسر جهان بوده است که برای مقابله با تهدیدهای دیگر ، مانند تغییرات آب و هوا ، مورد نیاز است. قرنطينه  ناشی از بیماری همه گیر منجر به کاهش سطح آلودگی در برخی نقاط شده و واقعیت بارز نابودگری انسان را در کره زمین نشان می دهد. بنابراین ، بشر - بیش از گذشته - باید کنار هم باشد تا با مقابله با افزایش نرخ آلودگی و پیامدهای مضر آن مقابله کند. تغییر اقلیم یک موضوع مهم امنیتی جهانی است و پاسخ باید متناسب با این موضوع باشد. استانداردها و قوانین جهانی برای حفاظت از محیط زیست باید با نظارت و ارزیابی بهتر در سطوح بالاتر جهانی بررسی شود.

 

 و كلام آخر

همه گیری فرصتی برای بازاندیشی در آینده بشریت است.

 

 

Nike Sneakers | Monsters Inc's Mike and Sully Surface on Special-Edition Stan Smith , Sciaky

آقای مسعود شفیعی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به سند ملی آمایش سرزمین که در اسفند ۹۹ به عنوان یک سند لازم الاجرا در شورای عالی آمایش سرزمین تصویب شد و رئیس این شورا سند ملی و سند استانی آمایش سرزمین را ابلاغ کرد، افزود: از این پس برنامه ریزی‌ها با این سند از جهت ظرفیت زیست محیطی، انسانی و طبیعی باید منطبق باشد ضمن اینکه برنامه درازمدتی برای توسعه مناطق کشور و ایجاد یک عدالت در توسعه منطقه‌ای داریم.

وی افزود: حتی طرح‌های جامعی که دستگاه‌ها از این پس دنبال می‌کنند فقط در شرایطی تخصیص اعتبار خواهند داشت که منطبق با سند آمایش سرزمین باشد و اگر طرح‌ها مغایرت شان با این سند مشخص شود، لازم است نخست بازنگری در طرح‌ها صورت گیرد تا بعد بتوانیم درباره تداوم تخصیص اعتبار و حمایت‌های قانونی ادامه این کار را داشته باشیم.

شفیعی گفت: هر نوع برنامه ریزی در سطح ملی و منطقه‌ای از ابتدای امسال مبتنی بر سند ملی آمایش سرزمین خواهد بود و در برنامه هفتم توسعه که امسال باید تدوین و در مجلس تصویب شود یکی از مولفه‌های تاثیرگذار آن، سند آمایش سرزمین است.

رئیس برنامه و بودجه استان تهران افزود: پیش از این چنین سندی در اختیار نداشتیم که بخواهیم برنامه‌های خود را بر مبنای آن مبتنی کنیم، اما از این پس حتی برنامه‌های کوتاه مدت و محلی باید براساس آمایش سرزمین باشد.

آقای شفیعی با بیان اینکه سند آمایش سرزمین استانی به عنوان یکی از زیر سند‌های ملی در همه استان‌ها تدوین شد گفت: در استان تهران به دلیل شرایط خاصی که با آن روبرو هستیم و محدودیت‌های زیست محیطی شدیدی که در این استان داریم همچنین بارگذاری زیادی از نظر جمعیت وجود دارد نگاه ما نسبت به سایر استان‌ها به این سند بسیار جدی‌تر است.

وی افزود: با توجه به محدودیت‌های زیست محیطی استان تهران فعالیت‌هایی که بار زیادی بر استان وارد می‌کند، یا باید از استان خارج شود و یا خود را با روش‌های جدید بهره برداری از منابع زیستی منطبق کند، به طور مثال برای بهره برداری از منابع آب سخت گیری‌های بیشتری خواهیم داشت که هم اکنون نیز اجرا می‌شود.

رئیس برنامه و بودجه استان تهران تصریح کرد: بر این اساس آن دسته از فعالیت‌های توسعه‌ای در اولویت هستند که صنایع آب بر نباشند و فعالیت‌های کشاورزی که آب بیشتری نیاز دارند اگر بهره وری در آن‌ها اتفاق نیافتد ادامه فعالیت آن‌ها در تهران با موانع جدی مواجه خواهد شد.

آقای شفیعی گفت: توسعه در استان تهران مبتنی بر بهره وری خواهد بود، در حالی که قبلا با استفاده از جمعیت بیشتر و فضای فیزیکی بیشتر صورت می‌گرفت.

رئیس برنامه و بودجه استان تهران با تاکید بر این که سند آمایش در گذشته وجود نداشته افزود:در سازمان برنامه و بودجه طی سال‌های اخیر تلاش شد تا توسعه متوازن شکل بگیرد به عنوان مثال توسعه سواحل مکران با همین نگاه اتفاق افتاد گر چه الان با توجه به سند آمایش پیش خواهد رفت.

آقای شفعیی درباره ایجاد اشتغال در استان تهران در سال گذشته گفت: درباره موضوع اشتغال یک برنامه مدوّن چند ساله در دولت‌های یازدهم و دوازدهم داشتیم که هر ساله تکالیفی برای استان‌ها مشخص می‌شد در سال گذشته, ۹۶ هزار شغل باید ایجاد می‌شد که این شغل‌ها قابلیت راستی آزمایی دارد.

وی افزود: در سال گذشته به حدود ۱۱۳ هزار ایجاد شغل در استان دست یافتیم که این شغل‌ها براساس تعاریف آماری و بین المللی ایجاد شده، گرچه این به معنای نداشتن مشکل اشتغال در جامعه نیست، زیرا هنوز در استان تهران نرخ بیکاری ۷ درصد است که نسبت به نرخ بیکاری در کشور پایین‌ترین نرخ را دارد، اما وضع اشتغال در تهران هنوز مطلوب نیست.

best shoes | シューズ

رحمت الله قیصوری رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ایلام  در نشست خبری با جمعی از اصحاب رسانه اظهار داشت: سند آمایش سرزمین استان ایلام در دبیرخانه شورای عالی آمایش سرزمین کشور به تصویب نهایی رسید. همزمان با شروع برنامه هفتم توسعه کشور طرح ها و اهداف سند آمایش سرزمین نیز اجرایی می شود.

قیصوری یادآور شد: سند آمایش سرزمین یک برنامه بلندمدت ۲۰ تا ۵۰ ساله در ۱۱ محور اصلی است که در آن نقاط ضعف و قوت، ظرفیت، پتناسیل، فرصت، تهدید و تمام ملاحظات زیست محیطی و پدافند غیر عامل، افزایش جمعیت، گسترش مناطق مسکونی شهری و روستایی، تحولات منطقه ای و جهانی گنجانده شده است.

وی اضافه کرد: توسعه کشاورزی، افزایش صادارت، مراودات مرزی، منابع آب، نفت،گاز، صنعت، صنایع پایین دستی، صنایع تبدیلی و تکمیلی، حمل و نقل، ... از مهم ترین محورهای این سند است که برای هر منطقه در استان براساس این شاخص ها برنامه ریزی مدون تدوین شده است.

وی با بیان اینکه این سند قابلیت اصلاحات دارد، ابراز امیدواری کرد: در پایان ۵۰ ساله سند آمایش ایلام، استانی توسعه یافته با منابع درآمدی پایدار باشد.

به گزارش ایرنا، مطالعات و تدوین سند آمایش سرزمین در استان ایلام از ۹۶ شروع و تا سال ۹۷ ادامه داشت و با تصویب در شورای برنامه ریزی استان برای تایید به مراجع کشوری واگذار شد و پس از بررسی شورای عالی آمایش  در صورت وجود رفع نقص، اصلاحات انجام می شود.

استان ایلام دارای ۱۲ شهرستان و ۵۸۰ هزار نفر جمعیت است و ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد.

Nike shoes | New Balance 991 Footwear

 

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور با صدور حکمی سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت را به عنوان عضو شورای عالی آمایش سرزمین منصوب کرد.

متن حکم رئیس جمهور به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر سیدعباس صالحی

وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی

جناب آقای علیرضا رزم حسینی

وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت

در اجرای تبصره (۳) بند (الف) ماده (۳۲) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور مصوب ۱۳۹۵.۱۱.۱۰ مجلس شورای اسلامی و بند (۱۰) ماده (۵) آیین‌نامه اجرایی آن مصوب ۱۳۹۹.۰۸.۲۱ هیات محترم وزیران؛ نظر به شایستگی، تعهد و تجارب ارزنده جناب‌عالی، به موجب این حکم به عنوان «عضو شورای عالی آمایش سرزمین» منصوب می‌شوید.
امید است با استفاده از توان علمی و فنی خویش در استقرار کامل نظام راهبری توسعه سرزمین و نظارت بر اجرای آن تلاش همه‌جانبه مبذول دارید.
توفیق شما و سایر اعضای محترم را در انجام وظایف محوله با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید از خداوند متعال مسألت می‌نمایم.

حسن روحانی
رئیس جمهوری اسلامی ایران

Buy Sneakers | balerínky

به نقل از صدا و سیما امیر امینی گفت: پس از تصویب نهایی و رونمایی از سند آمایش سرزمین، هرگونه سرمایه گذاری در بخش خصوصی و دولتی در پهنه سرزمین، باید با اتکا به ظرفیت‌های سند ملی آمایش سرزمین باشد.

رئیس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه گفت: با اشاره به این که سند آمایش ملی و استانی بر اساس مفاد قانونی ماده ۳۲ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه‌ای کشور و ماده ۲۶ قانون ششم توسعه تدوین شده است که پس از تدوین و تصویب لازم‌الاجرا است افزود: کلیات سند ملی آمایش سرزمین و اسناد ۳۱ استان، تصویب شده که بعد از اصلاح مختصری، به زودی رونمایی خواهد شد.

معین شدن آرایش فضایی سرزمین در این سند

وی گفت: در سند آمایش سرزمین، بحث قلمروها، سکونتگاه‌ها و فعالیت‌ها را مشخص و معین می‌کنیم در واقع آرایش فضایی سرزمین در این سند معین خواهد شد، این سند پویاست و تغییر آن در دست دولت‌هاست و شورای عالی آمایش سرزمین، می‌تواند مواردی مصوب شده را اصلاح و جایگزین کند.

امینی افزود: ۴ دهه مطالعات آمایش سرزمین داشتیم، اما هیچگاه ساز و کاری برای تدوین سند نداشتیم که اجرای این مطالعات را لازم‌الاجرا کند.

وی اضافه کرد: بعد از ۱۷ جلسه بررسی سند آمایش استان‌ها و ۲۷ جلسه بررسی سند ملی آمایش، این اسناد به تصویب رسید و ما یک سند منسجم و متصل به هم در این زمینه داریم که هم نظام سکونتگاهی را سامان دهیم و هم استقرار فعالیت‌ها بر مبنای ظرفیت‌ها صورت گیرد و هم یک سازمان فضایی متصل و هم پیوند برای ارتباط همسایگان و منطقه و کشور داشته باشیم.

افق سند ملی آمایش سرزمین، از سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۲۴ است

رئیس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه گفت: در واقع افق سند ملی آمایش سرزمین، از سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۲۴ است و قرار است این اسناد تبدیل به احکام برنامه‌ای توسعه شود و برنامه توسعه نیز به احکام و برنامه‌های اجرایی بودجه تبدیل شوند.

امینی در پاسخ به این سوال که آیا اسناد ملی آمایش سرزمین قابل تغییر است؟ افزود: در سالیان متمادی همزمان با اجرا، اسناد نیز ممکن است نیاز به اصلاحاتی داشته باشد، چون قطعیت یا عدم قطعیت را در این اسناد شناسایی نمی‌کنیم و فقط آنچه توانستیم آینده پژوهی کنیم در سند آورده شده، بنابراین اگر موردی مانند بیماری کرونا که قابل پیش بینی نیست رخ دهد اینگونه موضوعات در زمان اجرا بازنگری خواهد شد.

وی درباره نظارت بر اجرای این اسناد نیز گفت: بر اساس مصوبه هیئت دولت، شورای عالی آمایش سرزمین، کمیسیون تخصصی و شورای عالی هماهنگی منطقه‌ای و کمیته‌های موضوعی برای نظارت بر اجرای سند، تعیین تکلیف شدند.

توجه به اقلیم و حوضه‌های آبریز در سند ملی آمایش سرزمین

رئیس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه در زمینه توجه به اقلیم و حوضه‌های آبریز در سند ملی آمایش سرزمین نیز افزود: در حوزه جنوب کشور و در نوار ساحلی دو موضوع خاص داریم، یکی سواحل و استفاده از عمق دریا و ظرفیت‌های دریایی است و دیگری سواحل مکران است که به طور خاص یک سند مستقل در شورای عالی آمایش برای آن به تصویب رسید و هم اکنون بخش‌هایی از آن در حال اجراست، اما انطباق آن با سند ملی آمایش سرزمین جز حیطه نظارت ما قرار می‌گیرد.

امینی درباره سواحل جنوبی گفت: در حوزه سواحل جنوبی، استفاده از دانش دریا و فناوری و عمق دریا، جز راهبردهای ماست و فعال سازی بنادر تجاری برای تجارت بین بنادر در حوزه خلیج فارس و استفاده از ظرفیت‌های اقیانوسی که تاکنون از آن استفاده نشده است در سند آمایش سر زمین دیده شده است.

وی افزود: تاکنون فقط ظرفیت‌های خلیج فارس در نظر گرفته شده بود، اما الان ظرفیت اقیانوسی در بندر چابهار و جاسک داریم و ظرفیت‌های بسیار خوب گردشگری در آنجا وجود دارد.

توجه سند آمایش به صنایع آب بر، انرژی بر، سرمایه بر و اشتغال بر

رئیس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه گفت: خیلی از صنایع آب بر، انرژی بر، سرمایه بر و اشتغال بر امکان استقرار در حوزه جنوبی به خصوص جنوب غربی در سواحل دریا را دارند این ظرفیت‌ها خوشبختانه در سند آمایش مدنظر قرار گرفته است.

امینی افزود: با اجرای درست سند ملی آمایش سرزمین، در این ۴ حوزه یاد شده، نقش آن‌ها در اقتصاد چابهار، ایرانشهر و کل استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان نشان داده خواهد شد.

وی افزود: در سواحل شمال ایران هم یک ساماندهی استقرار جمعیت و سکونت‌گاه داریم به جای اینکه یک شهر را به عنوان سطح یک معرفی کنیم یک منطقه شهری را بعنوان سطح یک معرفی کردیم

jordan Sneakers | GOLF NIKE SHOES

زیر مجموعه ها